Задава ли се криза с недостиг на лекарства у нас?

Задава ли се криза с недостиг на лекарства у нас?






Повече от 250 лекарства в аптеки във Федерална Република Германия не са налични, защото основни съставки се произвеждат в Китай и Индия, а доставките са затруднени. България също има стотици лекарства, които са дефицитни. Може да се види в списъка на сайта на Агенцията по лекарствата, който обаче е непълен. За някои лекарства е сериозен проблема, а за други предстои. Това, което се случва в Германия и в Западна Европа, то ще дойде и в България.

Това заяви председателят на Асоциацията на собствениците на аптеки Николай Костов в ефира на “Тази сутрин” по БТВ. 

Проблемът съвсем скоро ще дойде и у нас, смятат от бранша. СНИМКИ: БУЛФОТО

По думуте му пазарът не е нормален от 2020 г., тъй като имало ръст при определени лекарства.

„След това спад от 80% заради локдауна. По тази причина се раждат дефицитите. Тази година пък имаше огромен ръст на обичайните респираторни заболявания заради загубения имунитет и заради падналите маски, които позволяват по лесно заразяване”, уточни Костов.

Засега обаче не се наблюдава презапасяване с лекарства.

„40% от лекарствата се произвеждат в Китай“, добави Костов.

Евелина Ангелова е магистър-фармацевт в Германия и се сблъсква се с проблема с недостига на лекарства всекидневно.

“От няколко месеца имаме страхотен проблем. Това са основни средства за малки дечица температуропонижаващи средства, откашлячни среща, много сектори са засегнати и има проблем и то огромен. Онкопрепаратите е вторият сектор, който е страхотно засегнат. Основно онкопрепарати липсват на пазара при рак на гърдата”, каза в ефира на БТВ Ангелова.

Тя подчерта, че и се е случвало да отпраща клиенти всеки ден. “Това тук е нехуманно”, добавя Ангелова.

За някои лекарства пациенти се поставят в чакащи листи, но Евелина разказва, че чакането може да трае с месеци.

“Трябва да кажа, че на ден липсват около 100 лекарствени средства от всяка група. Основни лекарствени средства, които са жизненоважни също липсват. Тенденцията следващата година ще бъде много трудна година също”, каза тя.

Проблемът се оказва, че не е само в Германия.

“Имаме тука фармацевтична колегия, в която комуникирам в Белгия, Швейцария и те го имат същия проблем. Абсолютно същия. И аз мисля, че ще обхване цяла Европа”, допълва Ангелова.