504 лв. линия на бедност за 2023 г.

504 лв. линия на бедност за 2023 г.

Линията на бедност за 2023 година става 504 лева. Увеличението е с 22% спрямо предходния период. Това стана ясно на брифинг на служебния министър на труда и социалната политика Лазар Лазаров след след проведения Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС). 

„Ползвайки официалната статистика на НОИ, равнището на инфлацията месец август 2022 година, спрямо август 2021 година е 17,7 процента, но това сравнява само тези два месеца. Средногодишната инфлация е 11,7%, а онази, която е натрупана от началото на годината е 12,6%. Следователно с тези 22% ръста на официалната линия на бедност, значително изпреварва равнището на инфлационните процеси до момента“, обясни Лазаров.

Предлагаме линията на бедност за 2023 г. да бъде в размер на 504 лв. Увеличението е с 22 процента и е съобразено с данните на Евростат. Това заяви Надя Клисурска, служебен заместник-министър на труда и социалната политика, цитирана от Дарик.






Изказването си тя направи в началото на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС). Заседанието беше открито от служебния министър на труда и социалната политика Лазар Лазаров, който е и председател на НСТС.

Пред синдикатите и представителите на бизнеса Клисурска обясни, че методиката, по която се предлага увеличението, се базира на изследването на Евростат „Статистика на доходите и условията на живот (EU-SILC)”. Тя каза, че последиците от COVID-19 и от ръста на инфлацията са част от предпоставките, които налагат определяне на нов размер на линията на бедност.

Ася Гонева от КНСБ коментира, че 22% увеличение е „нещо, което впечатлява“, но от синдиката предлагат размерът на линията на бедност да е 541 лв.
Ваня Григорова  от КТ „Подкрепа“ заяви, че подкрепя увеличаването на размера на линията на бедност, но смята, че методиката, базирана на изследването на Евростат, има дефекти. Смятаме, че методиката трябва да бъде променена, посочи тя.

Бурните инфлационни процеси трябва да се отразят по някакъв начин, но това предлага методология – промяна, която служебното правителство не може да извърши, заяви след заседанието председателят на КТ „Подкрепа“ Ваня Григорова.