Ако искаш да разбиеш сърцето на някого – спри му лайковете

Ако искаш да разбиеш сърцето на някого – спри му лайковете

В тази студена и мрачна октомврийска сутрин още едно нещо буквално вледени родния елит. Разни звезди и инфлуенсъри се събудиха и още неизмили очите си решиха да проверят броя на своите последователи и чак след това да си пуснат едно силно кафе.

Друго си е да ти почне денят с усещането, че си морален стожер и съдник в нета. Да си припомниш колко си значим и как светът се нуждае от повече хора като теб. 

И, о – ужас!

Драстичен отлив в броя на хората, харесали официалните им страници.

Шегата настрана, но съм сигурна, че подобно събуждане може като нищо да отключи депресии (или паник-атаки минимум).

След няколко часа лутане и умуване какво аджеба се случва с бройката фенове и защо тъй рязко листата е изтъняла, лъсна истината – поредната промяна във Фейсбук.

Основателят на гиганта Марк Зъкърбърг явно е решил, че е време да остави само РЕАЛНИТЕ последователи на публичните фигури, като изчисти броя на харесванията. Много често харесванията се „купуват“ или правят от фалшиви профили – тактика, стара колкото самия Фейсбук.

Нека не забравяме, че изкуственото напомпване на многочислени лайкове също така е мощен инструмент в битките на политическата арена. Не един и двама лидери са си мерили болните ега с броя на хората, които ги следват.
Изобщо, социалките отдавна не са инстурмент. Те са вече неделима част от реалността.

До този момент от „Фейса“ не съобщават официално за иновацията. Най-вероятно обаче ще го направят, тъй като тревогата ще обхване мълниеносно не само българските известни личности, а елитите по цял свят.

„Много интересно – тази сутрин виждам, че 500 души са престанали да ме следят. Това е нечуван отлив от Фейсбука ми. Няма как да знам какво точно се случва „зад гърба ми“ във виртуалното пространство, не ме и интересува кой знае колко, но съм любопитна от чисто социологическа гледна точка каква е причината за това разочарование от мен. Разгледах коментарите си от последните дни“, пише известна наша писателка, сценаристка, драматург и публицистка. Тя се опитва да анализира и причините за отлива. За момент дори смята, че ѝ е наложена рестрикция от Фейсбук заради остри политически коментари.

Да, ама не.

„Спокич, всичко е наред. Фейсбук се променя. Вместо брой последователи и брой хора харесали страницата, вече има само едната опция. До момента си виждала и другата“, разяснява ѝ друга писателка, музикант и радриоводеща.

„Не зная как за една нощ от профила ти изчезват 25000 последователи, но явно в метавселената на Цуки вълшебствата са безкрайни. Дубрутру на непосечените от алгоритмите и мистериите на виртуала„, споделя една от хитовите авторки на романи в момента.

 

„При мен същото положение, мрежата става все по-забатачена, но който има желание, пак ще чете“, казва на свой ред друг изтъкнат писател.
Списъкът е дълъг.
Чуде се – преценил ли е Зъкърбърг сериозността на решението. Този социален феномен трябва да бъде щателно изследван и анализиран.
Ако искаш да разбиеш сърцето на някого – спри му лайковете. Махни му последователите. Окастри му феновете.

В днешно време май нищо не може да ни нарани повече.

Превърнали сме се в ходещи лайкове.

Социум, изграден от сърчца и емоджи.
Вселена от реакции, зад които стоим хора, неспособни реагираме на нищо извън нета.

Димана ДОЙЧИНОВА