Учени разкриват, защо кучета са дружеблюбни

Учени разкриват, защо кучета са дружеблюбни

Наскоро учените се доближиха с още една стъпка до отговора на въпроса какво прави доброто куче – добро куче.
Според проучването кучетата може да са усвоили някои от човешките си социални умения благодарение на неоткрита досега генетична мутация.

Група изследователи от японския университет Азабу публикуваха проучване в списание Scientific Reports в четвъртък. Те твърдят, че древните породи кучета са по-малко склонни да гледат назад към хората, докато се опитват да решат пъзели, отколкото по-новите породи кучета. Това показва, че генетичната мутация е възникнала и се е разпространила, когато хората са отглеждали кучета заради техните социални умения и полезност.

„Тъй като вълците, които имат същите предци, не показват добри умения за общуване с хората, при опитомяването на кучетата би трябвало да са настъпили генетични промени“, пишат авторите на изследването.

Изглежда, че както хората се развиват, така и кучетата се развиват. С течение на времето сме селективно развъждали кучета, за да могат да разбират хората. Авторите на изследването посочват колко голямо е било влиянието ни върху биологията на кучетата през последните 10 000 години.

Най-добър приятел
„Одомашняването включва подбор на характеристики, които фундаментално променят дивите видове, за да станат по-полезни за хората“, пишат авторите.

Проучването потвържвада новината от 2019 г., че с течение на времето кучетата са развили мускули на челото и кучешки очи, за да предадат по-добре своята миловидност и всеобхватното си желание за вашата вечеря.

„Ние сме единствената порода, която е опитомила друг вид. Нямаше да бъдем това, което сме, ако не бяха кучетата“, казва по онова време професор по анатомия пред изданието Milwaukee Journal Sentinel.

Това е още едно напомняне, че всичко, което правим на Земята, оказва влияние. Хубавото е, че поне веднъж хората са направили правилния избор, когато са се сприятелили с вълците.