Герберският кмет на Пловдив подписал документа за събарянето /ВИДЕО/

Герберският кмет на Пловдив подписал документа за събарянето /ВИДЕО/
Два склада от Тютюневия град в Пловдив бяха разрушени с разрешението на кмета на Пловдив Здравко Димитров. Разрешение за заличаване на част от културата, историята и паметта на Пловдив.
Единият склад – на ул. „Христо Ботев“ 51, беше сринат със земята в деня, когато експертният съвет към МК (СЕСОНКЦ) одобри статута му на единична недвижима културна ценност.
Другият склад – на „Г. М. Димитров“ 29, е полуразрушен. Пловдивската архитектка Петкана Бакалова застана сама пред багера.
Складът на „Г. М. Димитров“ 29.
Сградата е част от деклариран групов паметник на културата, в процедура за определяне на окончателен статут. Тя е част от уличните ансамбли по ул. ”Иван Вазов” и ул. ”Ц. Дюстабанов” в Историческата зона “Филипопол – Тримонциум – Пловдив” – групова археологическа и архитектурно-строителна недвижима културна ценност.
Складът беше опожарен през август 2016 г. Собствениците му не изпълниха заповедта на тогавашния пловдивски кмет Иван Тотев за временно укрепване на сградата. Собствениците „Галакси Пропърти Груп“ започнаха вчера сутринта спешно разчистване на терена пак с „План за безопасност и здраве“, подписан от кмета Димитров.
Арх. Бакалова спря багера, а малко по-късно пристигнаха служебният министър на културата проф. Велислав Минеков, директорът на НИНКН арх. Петър Петров и заедно с полицията спряха разрушаването.
Складът на „Христо Ботев“ 51 вече го няма.
Проф. Велислав Минеков и директорът на НИНКН арх. Петър Петров се върнаха отново спешно в Пловдив снощи заради започналото унищожаване на втори склад от Тютюневия град. На мястото пристигнаха областният директор на МВР, областният управител и РДНСК – също. Полицията отцепи района на склада на ул. „Христо Ботев“ 51.
Въпреки това собствениците „Кепитъл Холдинг груп“ АДСИЦ разрушиха до основи историческата сграда. Формалната причина е, че процедурата за склада не е завършена, а пловдивският кмет е подписал изпреварващо „План за безопасност и здраве“ – разрешението за разрушение.
Унищожаването на двата склада е престъпление срещу българската култура. Разрушаването им не е съгласувано с Министерството на културата, както разпорежда Законът за устройство на територията.
В това беззаконие участват собствениците и кметът на Пловдив Здравко Димитров. Складовете в сърцето на града са апетитни парцели за инвестиционните амбиции.
Схемата на унищожението е еднаква и проста: собствениците оставят ценните сгради да се саморазрушават. Общината не ги притиска да ги поддържат. Разрушението се ускорява от „случайни пожари“ в няколко случая.
Кметът на Пловдив осуети обявяването на окончателния статут на единична културна ценност на склада на „Христо Ботев“ 51 и да постави държавата и обществото пред свършен факт. Миналата седмица срещу директора на НИНКН арх. Петров и срещу арх. Бакалова бе организирана мръсна медийна кампания за очерняне. Заради опита на НИНКН да спре унищожаването на сградата.
Министърът на културата проф. Минеков вчера заяви, че също е бил заплашван с пловдивски медии.
Двата склада бяха част от проекта „Тютюневият град“ – клъстер „Градски мечти“ за преобразяване и подобряване на градските пространства. Това беше една от централните идеи на общинската фондация „Пловдив 2019“, с които Пловдив стана Европейска столица на културата.
Битката за тютюневия град не е битка за сгради, а битката на обществото за законност. Общество срещу мафия, написа в профила си във фейсбук арх. Бакалова.